сряда , 24 април 2024

Петър Волгин: През 90-те години имаше две основни концепции за обяснението на света, които се конкурираха за вниманието на публиката

През 90-те години имаше две основни концепции за обяснението на света, които се конкурираха за вниманието на публиката. Първата беше най-добре формулирана от Франсис Фукуяма.

Според него, а и според господстващите глобални елити, след края на Студената война беше дошъл и „краят на историята“. Този край значеше, че в обозримо бъдеще всички народи по цялото земно кълбо ще прегърнат либералния модел и че никога и никъде не може да бъде създаден по-добър модел за живот. Втората концепция не се отличаваше с подобна еуфоричност и беше най-добре формулирана от Самюъл Хънтингтън.

Вместо за предстоящ „световен либерален рай“, той говореше за „сблъсък на цивилизациите“. Твърдеше, че няма как всички хора по земята да живеят по един и същи начин. Най-малкото защото имат различна история, различна култура, различни традиции. Времето, а и днешните събития показват, че концепцията на Хънтингтън е много по-смислена и, най-важното, по-близка до реалността, от либералните трепети на Фукуяма и компания.

Да, няма универсален модел, има различни цивилизации, които понякога дори се сблъскват помежду си. Къде е България тук? Ние сме славяни и православни. Да, голяма част от политическият ни и културен елит се е напомадил със западни мазила и мисли, че това е достатъчно, за да придърпа страната ни в хиперлибералния модел. Не, изобщо не е достатъчно.

България е част от православно-славянската цивилизация и винаги ще бъде част от нея. И щенията на нашия елит, който никога не е могъл да излезе от капана на папагалското повтаряне на поредната модност, нямат никакво значение.

Петър Волгин,фейсбук

През 90-те години имаше две основни концепции за обяснението на света, които се конкурираха за вниманието на публиката….

Posted by Петър Волгин on Wednesday, March 30, 2022

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *