неделя , 24 септември 2023

Пълен обрат със смъртта на бебето и родилка от Луковит, ето какво се е случило

Трагедията с починали родилка и бебе от Луковит разтърси цяла България. Националните телевизии у нас, волно или неволно, вменяват вина за фаталния изход на болницата в Бяла Слатина. Резултатите от съдебно-медицинската експертиза обаче все още не са готови, а именно те ще хвърлят яснота върху причината за трагичната развръзка. Дотогава трябва да се вземат предвид и други фактори, които може би имат връзка със смъртта на бебето и младата жена.

Раждането на 26 януари е преминало нормално. Медиците, довели малкото момиченце на бял свят, са с дългогодишен опит и не са установили никакви усложнения. Три дни по-късно бебето и майката са изписани в добро общо състояние и без никакви признаци за влошено здраве. Близо седмица след това близките не са установили нищо тревожно, съобщава BulNews.

Чак три дни след като детето спряло да се храни, семейството потърсило лекарска помощ в спешния център в Луковит. За съжаление пеленачето така и не дочакало линейката, с която да бъде откарано в ловешката болница.

Майката се влошила още същия ден, като вдигнала висока температура. Тя обаче била получила мастит, което най-вероятно е вследствие на задържането на кърма. Едва няколко дни след това била откарана от близките си отново в белослатинската болница.

Там родилката била прегледана от завеждащият АГО д-р Йордан Икономов и колегите му д-р Славчо Тодоров и д-р Петър Ангелов. Веднага е извикан и дежурният реаниматор д-р Иванова, както и кардиологът д-р Шимбов за консултация. По думите на лекарите, жената била в критично състояние. Самите близки заявили, че тя не е яла от 5 дни и не е пила вода от 3. Кръвното ѝ налягане било 40 на 0 и тя колабирала в ръцете на медиците.

Въпреки тежкото състояние на жената, лекарите дали всичко от себе си и успели да я стабилизират. Направените изследвания показали висок CPR, но кръвното ѝ налягане вече било 85 на 40 и тя била контактна.

Лекарският консилиум взел решение да насочи жената към база с по-високо ниво на компетентност. След като състоянието ѝ било стабилизирано, то вече позволявало тя да бъде транспортирана с линейка. Направен бил контакт с частна болница в Плевен, откъдето се съгласили да приемат жената.

Напълно оборудвана линейка потеглила от белослатинската болница около 13 часа на 9 февруари, около 3 часа след пристигането на жената. Отзад с нея пътувал лекар, който следял състоянието ѝ и дори си говорел с нея. Още по път обаче от частната болница се обадили и заявили, че отказват да приемат пациентката, която била здравно неосигурена заради липсата на родилно отделение.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *