неделя , 24 септември 2023

Огромна винарна от византийската епоха, открита в Израел!

Огромна винарна от византийската епоха, открита в Израел!
Авшалом Давидеско, от Израелския орган по антиките, разглежда буркан в масивен древен винопроизводствен комплекс, датиращ от около 1500 години в Явне, южно от Тел Авив, Израел.
Цафрир Абайов/АП

Близо до футболно игрище и крайградски квартал в централен Израел, археолози казват, че са открили най-голямата известна в света винарна от византийската епоха.

Смята се, че винарната, датираща отпреди 1500 години, е произвеждала едно от най-добрите бели вина в Средиземноморието по това време. Той е широко възхваляван в литературата от византийската епоха и известен като vinum Gazetum или вино от Газа, защото е изнасян от древния пристанищен град близо до днешна Газа.

Археолозите откриха голям комплекс от пет преси за вино, четири големи склада, в които отлежава виното, пещи, в които се изпичат глинените кани за вино, и десетки хиляди счупени парчета кани.

Според тях винарната произвежда между два и три милиона литра вино годишно.

„Пропорциите тук са невероятни“, каза Ели Хадад, археолог от Израелската служба за антики, който ръководи двугодишните разкопки в покрайнините на Явне, южно от Тел Авив. Повикани са археолози, за да проучат района, преди да бъде построен надлез.

Всяка намерена преса за вино покрива площ от около 2400 квадратни фута. Около стъпалата, където гроздето се мачкаше с крак, имаше отделения за ферментация на виното и големи осмоъгълни вани, които събираха виното.

При разкопките са открити още по-древни преси за вино на около 2300 години, което сочи към дългогодишната традиция на винопроизводството в района. Талмудът говори за „лозето на Явне“, където се събирали еврейски религиозни мъдреци след разрушаването на Йерусалим през 70 г. сл. Хр.

Древният космополитен град Явне е бил дом на пачуърк от евреи, самаряни, християни и други. Кой е управлявал избата, не е известно, но археолозите казват, че големите, сложни декорации от раковини показват, че собствениците са богати.

Археолозите дори са открили няколко, напълно непокътнати, тънки глинени амфори, където виното е отлежавало и съхранявано за износ.

Същият вид дълги глинени кани са открити и в ивицата Газа, където са изложени в музей – свидетелстващи за времето, когато Газа не е била блокирана зона на конфликти, а по-скоро оживен портал към древния свят.

Npr

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *