петък , 19 април 2024

Новата власт определи промените в съдебната власт като ”незабавни”

Като ”незабавни”, но в хоризонт от 3 или 6 месеца, са посочени промените в закони, касаещи съдебната система.

73 точки съдържа публикуваната на сайта на „Продължаваме промяната“ законодателна програма на новата управляваща коалиция, пише news.bg. Сред тях е разделяне и реформиране на КПКОНПИ. Антикорупционното звено/комисия трябва да получи разследващи функции – незабавно, но не по-късно от 3 месеца от започване работа на Народното събрание.

Разписани са и промени в Закона за съдебната власт (ЗВС) с цел трансформиране на ВСС с цел магистратите да продължат да упражняват ефективно професията си по време на мандата – незабавно, но не по-късно от 3 месеца от започване работа на НС. Бъдещите управляващи ще инициират и промени в НПК и ЗСВ с цел закриване на специализираните наказателен съд и прокуратура, които също трябва да се приемат незабавно. Като огромен приоритет е посочено и въвеждането на съдебен контрол върху отказите на прокуратурата да образува досъдебно производство.

До края на 2022 г. ще се изработят механизми за обвързване на максималния месечен размер на осигурителния доход с размера на средната работна заплата за страната.

Освен това ще се регламентира „автоматичен“ механизъм за ежегодно определяне размера на минималната заплата за страната, увеличаване на заплащането на нощния труд и въвеждане на електронна форма на трудовите книжки.

За януари като законодателна задача в областта на енергетиката е записано и „полагане на усилия битовите потребители да не бъдат извеждани на регулирания пазара от 01.01.2022 г.“.

Новата техника да се закупува от страните-съюзнички в НАТО и ЕС. Фокус върху използване в отбраната на перспективни технологични решения  като изкуствен интелект и дронове

Това е записано в публикуваната от новото правителство управленска програма.  

Идеята новата техника да се купува само от страните-съюзнички в НАТО и ЕС беше лансирана още в края на миналия парламент. Между двете четения на актуализацията Бюджет 2021, тя беше формулирана като ограничение за плащането на ремонтите в страни извън НАТО и ЕС. Но не мина с аргумента, че така биха се спрели ремонтите на ползваната техника, които в последните години се правят в Русия и Беларус. 

„Наличната бойна техника ще се поддържа и модернизира„ по възможност, от българския военно-промишлен комплекс“, пише сега в документа. Целта – да бъде ограничена зависимостта от страни извън НАТО и ЕС и да няма риск за националната сигурност. 

Договорка има за превъоръжаване със съответните инвестиционни проекти за придобиване на модерни способности. Без записано уточнение, но наред сега са Сухопътните войски.

В публикуваното коалиционно споразумение се предвижда още през 2022-ра няколко министерства да координират инвестициите в отбраната. Честните и прозрачни конкурси остават цел за МО. Ще започне дискусия за нуждата от изграждане на национална гвардия. 

Войските трябва да станат по-екологични. Хората тях в центъра на развитието на въоръжените сили.  

frognews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *