петък , 19 април 2024

Мианмар: 100 000 принудени да излязат от домове в гранична държава на фона на сражения, тъй като ООН е загрижена за „влошаващата се“ ситуация Топ10

Мианмар: 100 000 принудени да излязат от домове в гранична държава на фона на сражения, тъй като ООН е загрижена за „влошаващата се“ ситуация

Мианмар: 100 000 принудени да излязат от домове в гранична държава на фона на сражения, тъй като ООН е загрижена за „влошаващата се“ ситуация

Тежките боеве принудиха над 100 000 души от домовете им в щат Кая в Мианмар.

В изявление Оранизацията на Обединените нации изрази загриженост относно „бързо влошаващата се“ ситуация, включително „безразборни атаки на силите за сигурност срещу цивилни лица“ в района, който граничи с Тайланд.

Сега се смята, че много от разселените се приютяват в близките гори, като ООН предупреждава, че могат да бъдат принудени да преминат през международни граници.
Кхун Ра, чието име е променено за защита, е учител в щата.

Той каза: „Трябва да разчитаме на себе си. Някои части на град Демосо са под контрола на хунтата.“Те използват бойни самолети не само с хеликоптери, за да ни бомбардират. Повече от десет хиляди души около нашия район бягат сега.“
Битките между цивилните сили за съпротива и бирманската армия се засилиха през последните седмици, когато местните хора вдигнаха оръжие, за да се противопоставят на военните, завзели властта при преврат през февруари.Силите за сигурност на Хунта се борят и с армията Карени, въоръженото крило на Националната прогресивна партия на Карени в щата.

Народните сили за отбрана на Карени (KPDF) съобщават, че са подложени на силен обстрел в отговор на атаки срещу войски.Говорител на Силите за отбрана на Karenni Nationalities (KNDF) заяви: „Имаме нужда от запаси от вода и храна, медицински консумативи и материали за подслон, който да ни покрие от дъжда.

„И ние се нуждаем от гориво за транспортиране на доставките.“

Жителите и бунтовниците заявиха, че военните използват артилерия и хеликоптери, както и извършват въздушни удари в района.ООН в Мианмар заяви, че избягалите се нуждаят спешно от храна, вода, гориво и достъп до здравеопазване и призова силите за сигурност да разрешат безопасно преминаване към хуманитарни доставки.

Смята се, че над 150 000 души са били разселени в югоизточните части на страната от въоръжени сблъсъци.

Според данните от Асоциацията за подпомагане на политическите затворници (Бирма) най-малко 857 души са били убити от силите за сигурност.

Тайланд наскоро изрази загрижеността си от ситуацията в Мианмар и заяви, че иска да се прекрати насилието.Фил Робъртсън, заместник-директор на Азия в Human Rights Watch, заяви: „Тайландското правителство се заблуждава, ако смята, че разширяващият се конфликт, злоупотребите с права и кризата с разселването ще останат в границите на Мианмар.

„Това, което се случва в щата Кая, е именно защо властите в Банкок трябва незабавно да разрешат на хуманитарната помощ да тече свободно през границата, за да достигне до нуждаещите се и да признае мандата на ВКБООН за защита на онези, които бягат в Тайланд.

„Дните на полумерите и подсвиркването покрай гробището трябва да приключат в Банкок и в АСЕАН (Асоциация на страните от Югоизточна Азия), когато става въпрос за справяне с кризата в Мианмар.

„Тези цифри показват, че мащабът на разселването в малка държава като Кая наистина е извън графика и че офанзивата на хунтата на SAC срещу бойците на съпротивата на Народните отбранителни сили (PDF) наистина е насочена към населението.

„Точно от този вид политики за злоупотреба с правата на изгорената земя са известни с Tatmadaw и международната общност трябва да действа, за да го спре“Арестувани са над 5800, включително сваления лидер на страната Аун Сан Су Чжи.

Адвокатите на 75-годишната жена разкриха, че военната хунта ще започне да представя делото си срещу нея следващия понеделник.

Г-жа Су Чжи е изправена пред редица обвинения, включително за незаконен внос на уоки-токи, нарушаване на правилата на COVID-19 в страната, разпространение на паника и нарушаване на Закона за официалните тайни от колониалната ера, който налага наказание до 14 години лишаване от свобода.

Нейните поддръжници твърдят, че твърденията са неверни и целят да я дискредитират и легитимират военния режим.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *