Колкото повече остаряваме, толкова по-рано се събуждаме...ето защо - Топ новини

Колкото повече остаряваме, толкова по-рано се събуждаме…ето защо

Има причина възрастните хора да се събуждат рано – това е част от естествения процес на стареене. С напредване на възрастта телата ни се променят отвътре и отвън, което е основната причина за промените в навиците на съня, които настъпват по-късно в живота.

Ранното събуждане е част от естествения процес на стареене

Наред с промените във физическото и психическото здраве, мозъкът става по-малко чувствителен с напредване на възрастта. Ето защо възрастните хора се уморяват преди децата или внуците си, но се събуждат напълно отпочинали по-рано от другите.

Светлината, навлизаща в очите, също играе роля

„Една от причините за по-ранното събуждане изглежда е, че промените в зрението, които идват с възрастта, намаляват интензивността на светлинната стимулация, която мозъкът ни получава“, казва Синди Лустиг, професор по психология в Мичиганския университет.

Това е особено вярно за хора с катаракта, често срещано заболяване, което засяга повече от 50 процента от хората на възраст над 80 години, според Националния здравен институт на САЩ. Катарактата причинява замъглено зрение, двойно виждане и други проблеми със зрението.

Защо е важно? Тъй като по-малко светлина навлиза в очите поради проблеми със зрението, причинени от катаракта, тялото започва да освобождава мелатонин (хормона на съня) по-рано, отколкото трябва. При по-младите хора мелатонинът започва да се повишава след залез слънце. Мозъкът на хората с катаракта смята, че залезът е бил по-ранен, което ги прави уморени преди вечерта. А да си легнете по-рано означава да се събудите по-рано.

Как да имаме по-добър сън в напреднала възраст?

Ако се разпознавате в горното и искате да спите по-добре, Лустиг има няколко съвета. Първо, излагайте се на ярка светлина късно вечер. Това може да означава да отидете на разходка преди залез слънце, да четете книга на ярък екран на таблет или да гледате телевизия на ярък екран.

„Ярките светлини могат да кажат на мозъка, че слънцето още не е залязло, което ще спре производството на мелатонин. За да си помогнете и да останете будни малко по-дълго, опитайте да правите горните неща 30 до 60 минути преди залез слънце“, предлага той.

Също така трябва да избягвате алкохола, защото чаша от любимата ви напитка може да ви направи сънливи и да наруши качеството на съня ви. За да получите по-добър нощен сън, можете да опитате да спортувате.

Като цяло промените в моделите на съня са част от живота. Въпреки че някои от тези фактори са извън вашия контрол, можете да им противодействате със здравословни навици, за да си починете възможно най-добре.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *