събота , 20 април 2024

Китай се връща към своите строги граници на Covid, за да се пребори с ново огнище Топ10

Китай се връща към своите строги граници на Covid, за да се пребори с ново огнище

Китай се връща към своите строги граници на Covid, за да се пребори с ново огнище

Чуждестранният бизнес се притеснява, че строгите карантини и ограничения могат да продължат и през следващата година, тъй като Пекин се бори с варианти и въпроси относно ваксините си.
ПЕКИН – Кварталите под строго блокиране.Хиляди в карантина.Милиони тествани само за дни.Пристигането в чужбина се заключва със седмици, а понякога и с месеци.

Китай следва варианти на тази формула за справяне с коронавируса повече от година – и ново огнище предполага, че те могат да бъдат част от китайския живот за известно време напред.

Китай изглежда овладя коронавируса преди близо година.Но стотици милиони китайци остават неваксинирани.Появиха се нови варианти на коронавируса и остават въпроси за това дали самоизработените ваксини в Китай могат да ги спрат.

Най-новите случаи са открити в Гуанджоу, столицата на южната провинция Гуангдонг.Властите обвиняват варианта Delta , който е причинил масови загуби на живот в Индия.Градът е тествал на практика цялото си население от 18,7 милиона между неделя и вторник, някои от тях за втори път.Той също така е поставил квартали с общо над 180 000 жители в общо заключване, като на практика никой не е разрешен, освен за медицински изследвания.

Изглежда, че ранните инфекции са прескачали от човек на човек в куп заведения за хранене.Всеки заразен човек е заразил повече хора, отколкото при всяко предишно огнище, с което се е сблъсквал Китай, заяви Джан Джоубин, заместник-директор на Центъра за контрол на заболяванията в Гуанджоу, на пресконференция.

„Епидемията, с която се сблъсква Гуанджоу този път, е безпрецедентен противник и изисква по-решителни и решителни мерки за справяне с нея“, каза той.

Тестовите съоръжения в Гуанджоу работят денонощно.Редовете са дълги.Жителите се събуждат рано, за да се опитат да победят бързането, но все пак намират закъснения.

Манди Ли, дългогодишна жителка на област Liwan в града, където са се случили повечето инфекции, заяви, че е настроила будилника си за 3:30 сутринта. Все още е трябвало да чака един час.„На опашката имаше тричленно семейство“, каза тя.„Някои събудиха децата си, за да се наредят, а някои имаха колички.Но всички бяха кооперативни и тихи, тъй като знаем, че някои доброволци и медицински работници са работили много усилено и са били там през цялото това време без почивка. „

Подходът на Китай се е развил от появата на коронавируса за първи път, когато Пекин първоначално наложи строги ограничения на стотици милиони хора.Днес нейните блокировки са фокусирани върху кварталите, а не градовете или провинциите.Китай превърна ваксинацията в центъра на стратегията си.

И все пак много от основните принципи остават за огромна и гъсто населена държава: обширни тестове, строги ограничения на движението и интензивен контрол на пристигащите от други страни.
Чуждестранните фирми се притесняват, че тези ограничения за международните пътници могат да разпръснат техните планове.Проучване на Търговската камара на Европейския съюз, публикувано тази седмица, установи, че три четвърти от компаниите членки заявиха, че са били неблагоприятно засегнати от ограниченията за пътуване, обикновено като им пречат да привличат ключови инженери или ръководители.

Пекин настоя пътниците от десетки страни да прекарат две седмици под карантина,контролирана от работодатели,дори преди да отлетят за Китай.Веднъж попаднали там, пътниците трябва да прекарат поне две седмици, а понякога и три или повече в карантина, контролирана от правителството, дори ако са напълно ваксинирани.Кръговете от тестове могат да се окажат евентуално фалшиво положителни, което да доведе до повече тестове и допълнителни дни или седмици в изолация.

Германски гражданин, който лети в Шанхай миналия месец, заяви, че е бил изпратен в изолационна стая за болница в продължение на три дни, тъй като е имал положителен тест за антитела, което той отдава на приема на втора доза ваксина 16 дни по-рано.

Медицинските сестри вземаха кръвта му два пъти на ден и ежедневно правеха по шест тампона на гърлото, четири носа и два анални , каза германецът, който настоява за анонимност, за да не обижда властите.Болничната стая нямаше кърпи, тоалетна хартия и телевизор, а леглото беше стоманена плоча с тънка подложка, каза той.

Германецът заяви, че след последователно тестване на вируса, той има право да прекара останалите 11 дни изолация в контролиран от правителството карантинен център.

Много фирми очакват Китай да запази строги ограничения за пътуване през февруари, когато Пекин ще бъде домакин на Зимните олимпийски игри и евентуално до есента на следващата година, когато Китайската комунистическа партия ще проведе своя конгрес на партията.

Много чужденци в Китай са изправени пред избор: Ако напуснат да посетят съпрузи, деца и други членове на семейството на друго място, може да не успеят да влязат отново в страната по-късно поради пандемичните ограничения.

„Наблюдава се нарастваща умора за много от чужденците, които са тук“, каза Джейкъб Гунтер, старши мениджър за политики и комуникации в Търговската камара на Европейския съюз в Китай.

У дома лидерите на Китай настояват хората да се ваксинират.Той е администрирал около 800 милиона дози според правителственото изчисление, в сравнение с 300 милиона, прилагани в САЩ.Ин Weidong, председателят и главен изпълнителен директор на Sinovac Biotech, един от основните производители на ваксини в Китай, каза пред държавната телевизия миналия петък, че китайските регулатори са одобрили спешното използване на ваксини при деца на 3-годишна възраст.

И все пак, прилагането на 800 милиона дози – почти всички ваксини изискват два изстрела – означава, че повечето от 1,4 милиарда души в Китай не са напълно ваксинирани.Някои хора продължават да се колебаят да получат изстрелите, а китайските медии са използвали огнището в Гуанджоу, за да насърчат скептиците да бъдат инокулирани.
Разпространението на вируса повдигна нови въпроси относно ефективността на китайските ваксини, особено срещу варианти.Миналия месец Сейшелските острови и сега Монголия през последните три седмици са имали голям брой инфекции, въпреки високите нива на ваксинация.И двамата са използвали ваксината Sinopharm от Китай, въпреки че Сейшелите също разчитат отчасти на ваксините AstraZeneca.

Вариантът Delta, който сега циркулира в Гуанджоу, също показва способността в други страни да заразява някои хора, които вече са били ваксинирани, явление, известно като бягство от ваксина.Изследванията на други места са установили, че това е особен проблем за хората, които са получили само първа инжекция с ваксина с два удара и след това са изложени на варианта Delta.

Британски изследователи са открили, че получаването само на първите два изстрела от ваксините Oxford-AstraZeneca или Pfizer-BioNTech може да бъде само 30% ефективно за предотвратяване на инфекция с варианта Delta, каза Райна Макинтайр, ръководител на програмата за биосигурност в института Kirby на Университета на Нов Южен Уелс в Сидни, Австралия.

След две дози ефективността изглежда се повишава до 60% с ваксината AstraZeneca и 88% с Pfizer-BioNTech.„Със степента на избягване на ваксината с варианта Delta, наистина имате нужда хората да бъдат напълно ваксинирани“, каза тя.

Г-н Ин от Синовац каза в събота на китайската държавна телевизия, че трети изстрел от ваксината на неговата компания води до десетократно увеличение на антителата в рамките на една седмица.Но китайските производители на ваксини все още не препоръчват трета доза.

„Що се отнася до Китай, всъщност завършването на двукратната имунизация е най-важната задача за цялата общественост“, каза той.
Междувременно Гуанджоу се опита да превърне вируса си в витрина за местни технологии.Длъжностни лица там заявиха, че са използвали 31 микробуса и камиони без шофьори, за да изпращат храна и други важни доставки в заключени квартали, за да избегнат излагането на доставчици.

До вторник провинция Гуангдонг лежеше 157 души в болница с вируса и обявяваше около 10 нови случая на ден.Провинцията, а също и самият Гуанджоу са забранили на никого от миналия уикенд да напуска, освен ако нямат основателна причина и отрицателен тест за нуклеинова киселина за вируса през последните 48 часа.

За разлика от много места по света, Гуанджоу поне не трябва да се притеснява от изчерпване на запасите от пандемия: по случайност е център за тяхното производство и износ.Чен Джианхуа, главен икономист на Бюрото за индустрия и информационни технологии в Гуанджоу, заяви на пресконференция в сряда, че дневният производствен капацитет на града е 91 милиона маски и седем милиона комплекта химикали за откриване на коронавирус.

Автор:topnovini.eu

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *