събота , 20 април 2024

Какво е уеб хостинг и как работи

Какво е уеб хостинг и как работи

Това да разбираш какво е уеб хостинг е важна част от установяването на присъствието ти онлайн. Независимо дали вашата цел е да започнете да правите сайтове професионално, да намерите човек да направи ваш собствен сайт или просто искате да разберете как работи хостинга, за да си отговорите на въпроса „Що е то уеб хостинг?“.

В днешно време да си направиш уебсайт е доста лесно и по достъпно от всякога, но е изключително важно да знаете принципите му на работа.

За да покажем как работи хостинга и да илюстрираме какво трябва новите потребители да знаят преди да започнат да се занимават с това, ние сглобихме това широкообхватно ръководство относно основите на уеб хостинга. Нека първо да поговорим за това как работи, последвано от това, кои са някои от най-добрите хостинг услуги, с бележки отнасящи се до това, какво трябва да очакваме от доставчика.

Какво е уеб хостинг?

Определение за уеб хостинг: Той осигурява сигурно място за съхранение на съдържание. Кодът, изображения, видеоклипове и текст, които образуват уебсайт, трябва да бъдат съхранявани някъде. Без стабилно дигитално хранилище, никой от нас няма да бъде способен да достигне каквото и да било съдържание онлайн. Това прави хостинга едно от най-критичните точки от разработката на онлайн присъствие за когото и да е, било то огромна компания, или дребен личен акаунт.

Уеб хостингът позволява на потребителите да съхраняват съдържание извън сайта си, намалявайки разходите за локално съхранение, както и свързаният с тях физически отпечатък. Освен това прави изграждането на истинско и издръжливо уеб присъствие по-лесно, и да не забравяме, че идва с някои предимства, като например опции за резервни копия, които от своя страна осигуряват по-добра защита и подпомагане.

Част от уеб хостинга се случва на локално ниво, чрез лични компютри или сървъри, но доставчиците, които предлагат хостинг базиран на облачни технологии са по-търсени, както и по-често използвани. Веднъж щом започнете да търсите уеб хостинг, ще успеете да намерите огромен списък пълен с безплатни, както и платени опции, които трябва да имате в предвид.

Как да си създам уебсайт?

За да създадете уебсайт, трябва да преминете през няколко стъпки, избирането на уеб хостинг е само една от тях.

  1. Регистрирайте домейн: Ще си закупите такъв от регистратор на домейни, като например Domain.com, Namechep.com, GoDaddy, Google Domain и т. н. Трябва да изберете измежду уникални домейни, за да не се налага хората да запомнят вашия IP адрес (който е просто редица от числа). Много по-лесно е да запомните „HP.com“, от колкото „50.32.247.170“ например. Домейнът е един и същ, независимо от това, от кого го купувате, нещата които са различни, са цените и добавките.
  2. Сървър за имена(Система за имена на домейни, или на английски, DNS): Този сървър е посредникът, който насочва потребителите на сайта ви, към правилния IP адрес. В повечето случаи, компанията, която ще ви снабди с регистратор, ще ви снабди и с DNS услуги. Но, ако желаете, можете да изберете и друга компания за вашия DNS. Често срещани имена в тази сфера са: CloudFlare, OpenDNS, CleanBrowsing, както и Google Public DNS.
  3. Уеб хостинг: Файловете, които всъщност изграждат вашия уебсайт се намират в сървър поддържан от хостинг компанията, която сте избрали. Отново, това може да бъде същата компания, която сте избрали за регистратор и DNS сървър, но можете да изберете и различна. По-надолу в статията сме разказали детайлно, за някои от най-уважаваните хостинг компании.

Как работи уеб хостингът?

Уеб хостинг услугите работят като поддържат стабилно и сигурно място за съхранение. Въпреки, че хостинг компаниите предлагат много повече от просто място за съхранение, това е главна част от тяхната функционалност. Хостингите съхраняват данни на хардуер наречен уеб сървъри, който позволява лесна поддръжка, както и лесен достъп от онлайн потребителите.

Без достатъчно голям капацитет на хостинга и правилната поддръжка, уебсайтовете могат да се държат хаотично. Това само по себе си означава, че всяко извършено действие във вашия сайт, ще отнема много повече време на потребителите, от колкото е нужно. Това от своя страна, ще се отрази на продажбите ви, а публиката ви ще бъде лишена от информация.

Самостоятелен хостинг

Има начини, по които можете да създадете собствен уеб хостинг с компютърен софтуер, но разходите могат да бъдат по-високи в сравнение със специално оборудвано съоръжение и доставчик. Затова повечето потребители се доверяват на услуги от трети страни, които могат да гарантират конкретни характеристики и услуги, които са достъпни 24/7.

Предприятията могат да изберат сами да си осигуряват хостинг, за да могат постоянно да наблюдават уебсайта си, но с не малка инвестиция в сървъри, както и персонал. Това има смисъл, когато става дума за огромни корпорации. За малкия и среден бизнес уеб хостингът осигурен от трети страни е много по-щадящ за бюджета.

Ползите включват: Продължителен достъп за потребителите, по-надеждна защита срещу хакери, рутинна поддръжка, както и техническа поддръжка, когато изникне неочакван проблем.

Видове уеб хостинг

Хостингът от трети страни позволява на потребителя да прехвърли отговорността за настройка и поддръжка върху тях, това бива постигнато по няколко различни начина. Нека да разгледаме някои от различните видове уеб хостинг.

1. Споделен хостинг (Shared Hosting)

Често срещана и икономична опция, споделеният хостинг обслужва няколко клиента от един и същи сървър. Това е доста добър вариант, ако нуждите и бюджета ви са ограничени, но има и уловка. Рискът от прекъсвания е доста по голям, понеже ресурсите, с които разполага сървъра са разпределени измежду няколко потребителя.

2. Персонални виртуални сървъри (Virtual Private Servers)

Хостингът с персонален виртуален сървър (VPS) е доста подобен на споделения хостинг, но с разликата, че файловете ви, се съхраняват на строго определено място и използват строго определени ресурси. Цената за такъв хостинг обикновено е по висока, но се намалява риска от споделянето на хардуер с другите клиенти и абонати на вашия доставчик.

3. Хостинг на отделен сървър (Dedicated Server)

Този тип хостинг ви осигурява отделен сървър, това повишава сигурността както и представянето. Освен това, можете да получите съществена функционалност, но това увеличава нуждата от постоянно управление и поддръжка, което от своя страна повишава цената на услугата.

4. Управляван хостинг (Managed Hosting)

Тук отново имате достъп до свой собствен сървър, но нямате същите администраторски опции. Управляваният хостинг прехвърля грижата за сигурност и поддръжка върху вашия доставчик, което означава, че на вас ви остава само да се грижите за съдържанието чрез FTP (Протокол за трансфер на файлове), това са правилата, които свързаните в мрежа компютри спазват когато „говорят“ помежду си.

5. Хостинг с облачни технологии (Cloud Hosting)

Хостингът с облачни технологии е сравнително нова практика, той използва метод за споделяне на ресурси, за да понижи цените и да намали рисковете от забележими прекъсвания на услугата. Може да звучи по-достъпно от другите услуги, но преди да се доверите на такъв хостинг е изключително важно да разбирате как е оценен плана, за който ще се абонирате.

Въпреки, че това са петте най-срещани видове хостинг, на пазара има и други. Те включват домашни сървъри, които настройвате изцяло сами. Но както при всеки самостоятелен проект, уверете се, че сте достатъчно подготвени преди да го направите, все пак всички знаем поговорката „Седем пъти мери, един път режи“.

https://topnovini.eu/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *