вторник , 3 октомври 2023

Как би могъл изкуственият интелект да унищожи човечеството?!

Предупрежденията идват от всички страни – изкуственият интелект представлява екзистенциален риск за човечеството и трябва да бъде овладян, преди да е станало твърде късно. Но какви са тези сценарии за бедствия и как биха могли машините да унищожат човечеството?

Кламери на гибелта
Повечето сценарии за бедствия започват по същия начин: машините ще надраснат човешкия капацитет, ще избягат от човешкия контрол и ще откажат да бъдат изключени. „След като получим машини, чиято цел е самосъхранение, ние сме в беда“, каза експертът по изкуствен интелект Йошуа Бенгио, цитиран от Хина.

Тъй като тези машини все още не съществуват, представянето как те могат да застрашат човечеството често е оставено на философията и научната фантастика. Философът Ник Бостром е писал за „експлозия на интелигентност“, която според него ще настъпи, когато суперинтелигентните машини започнат да проектират свои собствени машини.

Той илюстрира идеята с историята на свръхинтелигентен изкуствен интелект във фабрика за скоби. Изкуственият интелект получи задачата да увеличи максимално производството на кламери и по този начин „да превърне първо Земята, а след това и всички по-големи части от видимата вселена в кламери“.

Мнозина отхвърлиха идеите на Бостром като научна фантастика, защото той отделно твърдеше, че човечеството е компютърна симулация и подкрепяше теории, близки до евгениката. Неговите мисли за изкуствения интелект обаче са изключително влиятелни, вдъхновявайки както Илон Мъск, така и професор Стивън Хокинг.

Терминатор
Ако свръхинтелигентните машини искат да унищожат човечеството, те определено се нуждаят от физическа форма. Червеноокият киборг на Арнолд Шварценегер, изпратен от бъдещето, за да сложи край на човешката съпротива с изкуствен интелект във филма „Терминатор“, се оказа интересен образ, особено за медиите.

Но експертите отхвърлиха идеята. „Тази концепция на научната фантастика едва ли ще стане реалност през следващите десетилетия, ако изобщо някога“, пише групата Stop Killer Robots в доклад от 2021 г.

Групата обаче предупреди, че даването на властта на машините да вземат решения за живота и смъртта е екзистенциален риск. Експертът по роботи Керстин Даутенхан от университета Ватерло в Канада омаловажава тези страхове.

„Роботите не са зли“
Тя каза пред АФП, че е малко вероятно изкуственият интелект да даде на машините по-големи мисловни способности или да ги вдъхне с желанието да убиват всички хора.

„Роботите не са зли“, каза тя, въпреки че призна, че програмистите могат да ги накарат да вършат зли неща.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *