петък , 19 април 2024

Йордан Халачев: Жалката политика на Запада на двойни стандарти спрямо Кюрдистан и Украйна не буди изненада

Жалката политика на Запада на двойни стандарти спрямо Кюрдистан и Украйна не буди изненада. Защо ли в Кюрдистан не виждат „Инвазия“ може да разберете тук: Офанзивата на турската армия в Иракски Кюрдистан е борба за въглеводороди за Европа. На фона на влошаващата се енергийна ситуация в света, Европейският съюз търси нови източници за доставки на природен газ.

Сред алтернативите е газът на Иракски Кюрдистан. Ръководителят на регионалното правителство Масрур Барзани каза, че Иракски Кюрдистан планира да започне да изнася природен газ за Турция и Европа в близко бъдеще. Доказаните запаси от природен газ в Ирак са около 3,5 трилиона кубически метра. м, 900 милиарда от които са в Северен Ирак. Те нареждат страната като 12-тата по големина страна в света по запаси на газ.

Президентът Ердоган обяви „тясното сътрудничество“ на Анкара по време на операцията с Багдад и Ербил (столицата на автономния Иракски Кюрдистан). Иракските страни се отрекоха от думите на турския лидер, въпреки че и двете страни изобщо не са доволни от присъствието на части на ПКК на тяхна територия. Но те могат да направят малко: Багдад контролира слабо северната част на страната, а Ербил е принуден да търпи присъствието на бойците на ПКК поради „изцялокюрдска солидарност“, въпреки че отношенията между ръководството на иракските и турските кюрди далеч не са идеални , а понякога се стига и до въоръжени схватки. Изказването на Ердоган изглежда е вярно.

Администрацията на Барзани се нуждае от сериозна международна подкрепа поради продължаващия правен спор с централното правителство на Ирак относно петрола и газа.Федералният върховен съд на Ирак на 15 февруари постанови, че законът за природния газ и петрола, издаден от децентрализираното правителство в Северен Ирак, „противоречи на Конституцията на Ирак“, така че регионът трябва да прехвърли на Багдад всички приходи, свързани с добива и продажбата на нефт и природен газ.

Това означава, че администрацията на Барзани в Северен Ирак губи цялата си финансова автономия. За да разреши този проблем, Барзани търси международно одобрение за действителната продажба на петрол и природен газ, използвайки възможността, създадена от кризата в Украйна. Най-важният възможен „съюзник“ за администрацията на Масрур Барзани тук е, разбира се, Турция. Доказателство за това е фактът, че през последните месеци зачестиха контактите между Турция и правителството на Иракски Кюрдистан. Освен това след срещата на Барзани с Ердоган се проведе операция „Замъкът Нокът“. Барзани се отби в Турция на път за Лондон, за да обсъди доставките на петрол и газ на Запад. Очевидно Барзани, който беше приет от Борис Джонсън, предпочете да отиде на тази среща с подкрепата на Турция.

Анкара може да развива и експлоатира съответните полета, тръбопроводи в процес на изграждане, земни съоръжения от технически, технологични, логистични и икономически аспекти и да ускорява развитието, като гарантира сигурността на района. За да се гарантира сигурността, регионът трябва да бъде напълно изчистен от поддръжници на ПКК. Една от стратегическите цели на операцията Claw-Castle е да се създаде коридор за сигурност за нов енергиен коридор от Ирак до Европа.

Йордан Халачев,фейсбук

https://www.facebook.com/100000474432985/posts/8238539232838476/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *