Изменение на климата: ООН предупреждава, че ключовият праг на затопляне се изплъзва от погледа - Топ новини

Изменение на климата: ООН предупреждава, че ключовият праг на затопляне се изплъзва от погледа

Няма „надеждна пътека“ за задържане на покачването на глобалните температури под ключовия праг от 1,5C, според мрачна нова оценка на ООН, съобщава Би Би Си.

Учените вярват, че надвишаването на 1,5C ще доведе до опасни въздействия за хората по целия свят.

В доклада се казва, че от COP26 миналата година правителствените планове за намаляване на въглеродните емисии са били „ужасно неадекватни“.

Само спешна трансформация на обществото ще избегне бедствието, се казва в проучването.

Остава малко повече от седмица до началото на следващата голяма климатична конференция, известна като COP27, в Египет.

Имайки предвид факта, че вниманието на света е насочено другаде, откакто климатичните дипломати се срещнаха в Глазгоу миналата година, тази седмица видяхме вълна от доклади, подчертаващи факта, че изменението на климата не е изчезнало.

Отговаряйки на въпроси от зрители и слушатели на BBC тази седмица, генералният секретар на ООН Антонио Гутериш каза, че светът трябва да се съсредоточи отново върху изменението на климата или да се изправи пред катастрофа .

Това мрачно настроение сред учени и дипломати е подчертано в днешното издание на проучването на ООН за разликата в емисиите .

Вече тринадесета година, докладът анализира пропастта между реториката и реалността.

Той заключава, че прагът от 1,5C сега е в сериозна опасност.

Този анализ установява, че новите усилия за намаляване на въглерода ще доведат до намаляване на глобалните емисии с по-малко от 1% до 2030 г., когато според учените са необходими намаления от 45%, за да се запази 1,5C.

Разглеждайки въздействието върху температурите, проучването установява, че с настоящите политики в сила, светът ще се затопли с около 2,8C през този век.

Ако страните получат финансова подкрепа и приложат на практика плановете, които са направили, това може да бъде ограничено до 2,4C.

„Имахме шанса да направим постепенни промени, но това време изтече“, каза Ингер Андерсен, изпълнителен директор на UNEP, който изготви проучването.

„Само една коренна трансформация на нашите икономики и общества може да ни спаси от ускоряване на климатичната катастрофа“, каза тя.

ООН признава, че постигането на масивни съкращения на емисиите сега е трудна задача. Но той посочва електричеството, промишлеността, транспорта и сградите като области, в които могат да се направят бързи трансформации от изкопаемите горива.

„Трябва да вземем изменението на климата с нас, където и да отидем“, каза г-жа Андерсън.

„В класните стаи, в заседателните зали, в кабината за гласуване, над масата за вечеря. Не можем да се откажем от изменението на климата.“

Освен че подчертават бавния темп на напредък в справянето с причините за затоплянето, други проучвания, публикувани тази седмица, показват, че правителствата не успяват да се подготвят за въздействието на по-високите температури.

В Обединеното кралство комисия от депутати и връстници казва, че правителството трябва да „хване контрол“ върху риска за критичната инфраструктура, породен от затоплящия се климат.

В доклада на Съвместната комисия по стратегията за национална сигурност се цитират примери, при които лошото време е затруднило транспорта и комуникациите.

Те включват смъртта на трима души от дерайлиране на влак в Шотландия след обилен дъжд през август 2020 г. и загубата на електроенергия от почти 1 милион души по време на бурята Аруен през ноември 2021 г.

„Нещото, което намирам за най-обезпокоително, е липсата на доказателства, че някой в ​​правителството се фокусира върху това как всички въздействия могат да се съберат, създавайки каскадни кризи“, каза председателят на Съвместния комитет, депутатът Маргарет Бекет.

„Просто няма министри с целенасочена отговорност да гарантират, че нашата инфраструктура е устойчива на екстремни метеорологични условия и други ефекти от изменението на климата.“

Докато почти всички доклади, публикувани тази седмица, подчертават липсата на напредък по отношение на климата, има някои силни положителни страни сред мрака.

Проучването State of Climate Action казва, че в транспорта преходът към устойчиво пътуване е в ход. В световен мащаб почти половината от автобусите, продадени през 2021 г., са били задвижвани от електрически двигатели с батерии или електрически двигатели с горивни клетки.

При продажбите на леки автомобили електрическите превозни средства са се удвоили спрямо предходната година и вече представляват почти 9% от новите автомобили.

Тази нотка на надежда е отразена и в Световната енергийна перспектива на Международната агенция по енергетика , също публикувана днес.

В него се твърди, че енергийната криза, предизвикана от войната в Украйна, причинява промени, които имат потенциала да ускорят прехода към по-сигурна и устойчива енергийна система.

Докладът също така констатира, че набор от нови политики в страни като САЩ, Япония, Корея и ЕС вероятно ще доведат до инвестиции в чиста енергия от около 2 трилиона долара до 2030 г., което е увеличение с повече от 50% от днес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *