събота , 20 април 2024

Искането на Лавров „взриви“ българския парламент

Една новина днес разбуни духовете в парламента и нажежи още повече така или иначе създалото се още от сутринта напрежение сред депутатите, съобщи „Нова телевизия“.Русия поиска силите на НАТО да напуснат Румъния и България като част от предложенията си за гаранции за сигурността, съобщи руското външно министерство, информира РИА Новости. Москва поиска юридически обвързващи гаранции от НАТО да спре разширяванетоси и да се върне в границите си от 1997 г.

https://topnovini.eu/rabota-mechta-tarsi-se-shofor-driftar-godishna-zaplata-150-000/

„Един от стълбовете на нашите инициативи, упоменат от вас, е съзнателно формулиран много ясно и не позволява двусмислени тълкувания. Става дума за изтеглянето на чуждестранните сили, оборудване и въоръжение, както и други стъпки за връщане към конфигурацията от 1997 г. на територията на държави, които към тази дата не са били членки на НАТО. Това включва както България, така и Румъния“, заяви външното министерство в писмени отговори на въпроси за годишната пресконференция на Сергей Лавров.

Засега все още няма официална позиция и коментар от българската страна.ГЕРБ-СДС поиска в парламента да бъдат поканени министър-председателят, министърът на външните работи и министърът на отбраната, за да обсъдят заедно заплахите срещу националната сигурност на България. Предложението беше направено от председателя на групата Десислава Атанасова.„Току-що Министерство на външните работи на Русия обяви, че желае НАТО да изтегли войските на Алианса от България и Румъния, като начин за започване на преговори, каза Атанасова“, като се позова на информация на Ройтерс. По думите ѝ, това пряко засяга суверенитета на страната ни.

„Затова правя процедура в почивката, която предстои да бъдат поканени министър-председателят, министърът на външните работи и министърът на отбраната, за да можем да обсъдим заедно заплахите срещу националната сигурност на България“, посочи тя и изрази надежда, че председателстващият заседанието Кристиан Вигенин ще се съобрази с това тяхно искане, оценявайки сериозността на ситуацията, и ще направи всичко необходимо да има Председателски съвет и да бъдат обсъдени конкретните заплахи за националната сигурност на България и евентуални бъдещи реакции или решения.Кристиан Вигенин каза, че ще информира председателя на Народното събрание (НС) Никола Минчев за искането.

„Не съм убеден, че веднага в тази почивка може да се случи нещо, но приемам вашата загриженост и вероятно НС ще трябва да реагира по някакъв начин“, коментира той.По-късно до медиите от ГЕРБ-СДС пратиха декларация. „Преди около месец Руската Федерация публикува пакет неприемливи ултимативни искания към НАТО. Най-съществените от тях, които засягат пряко Република България, са исканията НАТО да изтегли всичката си техника, персонал и въоръжение до състоянието от 1997 г. А второто изискване бе – НАТО да спре своето по-нататъшно разширяване, практически лишавайки от право на избор суверенни държави като Украйна и Грузия, да избират самостоятелно в какви съюзи да членуват. Подобни условия противоречат на всякакви установени норми в съвременните междудържавни отношения.

Стремежът на Русия е да отслаби НАТО и де факто да елиминира ефективното членство в Aлианса на цяла Източна Европа. Тази Европа, която след падането на Берлинската стена, буквално „избяга“ на Запад, за да не попадне отново в лапите на империя, която към онзи момент, а и сега, не предлага нищо друго, освен остарели разбирания за международните отношения“, посочват от партията.„Очевидно е, че съветските имперски рефлекси умират трудно, а уроците от Карибската криза от 60-те години на миналия век не са научени. В днешния свят няма начин да разпределяш зони на влияние като в 19-и век и да потъпкваш волята на съседните нации. Българите сме суверенна нация и сами вземаме решения за гаранциите, от които се нуждае отбраната на страната ни. Неприемливият руски наратив говори, че някой се заиграва с хипотези, които насочват вниманието на Северноатлантическият алианс директно към чл. 5 от Вашингтонския договор“, допълват още те.

„България е част от политическо пространство, върху чиито вътрешни решения Москва отдавна няма нито контрол, нито влияние. Подобни провокации правят още по-наложително Руската федерация да преосмисли сигналите на агресивност, които излъчва към околния свят и да приеме призивите на всички страни от Алианса за деескалация и за въздържане от политика на „дрънкане на оръжие“, посочиха в своята декларация от ГЕРБ-СДС.Няма да се поддаваме на руските провокации, България е направила своя избор за националната сигурност – това заяви пред медиите в кулоарите на парламента съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.„Тези изявления днес са поредният елемент от руската стратегия да постави под съмнение избора на страните от Централна и Източна Европа, включително България, да се присъединят към НАТО. Сами ние, суверенно и самостоятелно да изберем как да изберем да защитим своята национална сигурност и в какви съюзи да влезем и да се върнем в ситуацията, в която някой друг – Великите сили, Русия, САЩ, решават кой да бъде в НАТО или не“, заяви Иванов.

„България е направила своя избор, той е ясен и еднозначен. Нашата национална сигурност е гарантирана в съюз с НАТО и от името на „Демократична България“ искам да заявя, че ние потвърждаваме този избор и ще развиваме нашето участие в НАТО. Няма да се поддаваме на руските провокации – да се опитат да ни върнат към политиката на т.нар. Сфери на влияние. Защото това е същността на позицията на Кремъл“, допълни той.Нагнетява се напрежение. Не трябва да има крайни изказвания между Русия и САЩ, а българският глас трябва да започне да се чува. Българската позиция трябва да е за деескалация на конфликта.

Такава позиция изрази пред журналисти в парламента лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.Според него „в момента се забелязва единствено и само в последните 20 дни заявки как едва ли не руснаците ще нахлуят в Украйна, а от другата страна всеки ден се обяснява, че няма да стане и е невъзможно да се случи“, каза още той.

Факти

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *