вторник , 23 април 2024

Гладът достига 350 000 в Етиопия, най-ударената държава в продължение на десетилетие Топ10

Гладът достига 350 000 в Етиопия, най-ударената държава в продължение на десетилетие

Гладът достига 350 000 в Етиопия, най-ударената държава в продължение на десетилетие

Агенциите на ООН заявиха, че кризата в опустошения от конфликти регион Тигрей в Етиопия го е потопила в глад.“Това ще стане много по-лошо“, каза служител на висшата помощ.

Гладът засегна най-малко 350 000 души в опустошения от конфликти регион Тигрей в Северна Етиопия, което в момента е гладно бедствие, по-голямо от всяко друго място по света, съобщиха в четвъртък ООН и международни групи за помощ.

Със своето съвместно съобщение хуманитарните служители за първи път описаха разгръщащата се криза в Тигрей като глад и посочиха броя на хората, страдащи от нея.Те предупреждавали седмици за предстояща катастрофа от конфликта в Етиопия, най-гъсто населената държава в Африканския рог.

„Алармиращите нови данни днес потвърдиха мащаба на глада, обхванал Тигрей“, заяви в изявление  Дейвид Бийзли, изпълнителният директор на Световната хранителна програма, Агенцията за борба с глада на ООН.

Марк Лоукок, най-висшият хуманитарен служител в ООН, каза в срещата на служители и дипломати за хуманитарна помощ, че броят на хората, засегнати от глада, е „по-голям от където и да е по света“ и е най-лошият във всяка държава от 2011 г. насам глад обзе съседна Сомалия.

Г-н Лоукок каза, че данните „създават картина на много, много екстремна ситуация“, изискващи щедър отговор на донорите и по-гладък хуманитарен достъп до райони на Тигрей, които според него са били блокирани от етиопските сили и съюзници от съседна Еритрея.“Това ще стане много по-лошо“, каза г-н Лоукок, припомняйки глада от 80-те години в Етиопия, който причини около 1 милион смъртни случая и показа ужасите на масовия глад с раздразнителни изображения по телевизията.

Новите данни за глада са от Интегрираната класификация на фазите на продоволствена сигурност, система, използвана от агенции за хуманитарна помощ и правителства за определяне на мащаба на кризата с глада.Системата се основава на петфазна скала на несигурност на храните – Фаза 1 е минимална, а Фаза 5 е глад. Данните показват,че от 5,5 милиона души, изправени пред несигурност на храните в Тигрей и съседните зони през май и юни, 350 000 вече са във фаза 5

„Тази тежка криза е резултат от каскадни ефекти на конфликта, включително изместване на населението, ограничения на движението, ограничен хуманитарен достъп, загуба на реколта и средства за препитание и нефункциониращи или несъществуващи пазари“, се казва в обобщение на данните.

Линда Томас-Грийнфийлд, посланик на Съединените щати в ООН, която участва в срещата в мрежата, заяви, че „точното място, което събуди съвременния свят до бича на глада“ преди четири десетилетия, беше изложено на риск от повторение.

„Не можем да допуснем една и съща грешка два пъти“, каза тя.„Не можем да оставим Етиопия да гладува.“

Конфликтът в Тиграй избухна миналия ноември,когато премиерът Абий Ахмед и съседна Еритрея заповядаха на своите военни сили да влязат в региона, за да смажат политическите съперници на г-н Абий и да засилят неговия контрол.Г-н Абий, лауреат на Нобелова награда за мир, изрази увереност, че операцията ще продължи само няколко седмици, но тя се превърна в блато, което сериозно опетни имиджа му.Етиопските и еритрейските войски са обвинени в етнически прочиствания, кланета и други зверства в Тигрей, които представляват военни престъпления.

Миналия месец, в знак на нарастващо американско разочарование от правителството на г-н Абий, Съединените щати обявиха наказателни ограничения за някои етиопски служители, необичайна стъпка,която предизвиква упрек от външното министерство на Етиопия.Г-жа Томас-Грийнфийлд, която някога беше висш служител на Държавния департамент за Африка, изрази в четвъртък разочарование, че Съветът за сигурност на ООН все още не е провел публично заседание за кризата в Етиопия, още по-малко да предприеме каквито и да било действия.Тя обясни липсата на отговор на „пречките, поставени пред нас от някои членове на Съвета“ – очевидно препратка към позиции на Китай и Русия, че кризата в Етиопия е вътрешна работа.

Ян Егеланд, генерален секретар на Норвежкия съвет за бежанците и бивш висш служител на ООН по хуманитарните въпроси, който също участва в срещата в мрежата, заяви, че безпрепятственият достъп до Тиграй от страна на хуманитарните работници е критичен.„Това не е ракетна наука“, каза той, като изрази и критиките си за бездействието на Съвета за сигурност.

„Бих искал да видя как Съветът за сигурност действа като Съвет за сигурност“, каза той.

Автор: topnovini.eu

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *