петък , 29 март 2024

Етикетът „партии на протеста“ загуби смисъл

Етикетът „протестни партии“ вече е загубил значението си. Истинска промяна ще има, когато ново правителство сложи край на тези социално отхвърлени практики, които свързваме с повече от 10 -годишното управление на ГЕРБ. Всеки, който успее да участва или да помогне в такова управление, вероятно ще бъде наречен част от такова мнозинство от промяната. В противен случай всичко ще продължи да остарява. Това каза в коментара за БГНЕС политологът проф. Антоний Тодоров.

„Отново сме в задънена улица. Следващият парламент не успя да свърши основната си работа – да сформира управляващо мнозинство и да сформира правителство. Те дори се спънаха в бюджета и не завършиха много, което създава голямо разочарование у хората. Това е тъжно, има големи надежди “, коментира политологът за наближаващия край на 46 -ото Народно събрание, което президентът трябва да разпусне в четвъртък.

По думите му, по време на дебата за актуализацията на бюджета, липсата на ясно мнозинство накара всички формации да се състезават за „наддаване“ и да обещават повече пари, ясно осъзнавайки, че няма да носят пряка отговорност за окончателното решение и неговото изпълнение. . „Допълнителна тъга беше създадена от начина, по който партиите общуваха, като обявиха, че искат да“ сложат край „с ГЕРБ. Разменяха се такива обиди, че парламентът понякога изглеждаше като спор между малки деца, играещи на детската площадка. Извинете за сравнението, децата не са виновни за нищо, но аргументът беше безсмислен. Ефектът върху гражданството от това е изключително негативен и не вдъхва доверие в институциите “, каза политологът.

Според проф. Тодоров парламентът не изпраща никакви положителни послания, а партиите използват парламентарната трибуна за предизборната си кампания, която вече е в ход. „Всеки се опитваше да угоди на частта от публиката, която смяташе за своя. Важни и значими неща бяха оставени настрана“, добави той. „На всички беше ясно, че има две възможни решения – правителство без ГЕРБ или правителство на ГЕРБ. Те не можеха да направят нито едно от тези. Тези, които твърдят, че краят на модела на ГЕРБ, в крайна сметка се провалиха. Те не успяха да направят това, което всеки от те обещаха на обществото. Напротив, те воюваха помежду си и си размениха такива думи, че всяко бъдещо сътрудничество между тях е под въпрос “, допълва политологът.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *