петък , 19 април 2024

Аржентина грабна трета световна титла

За трети път в историята си Аржентина заслужи световната титла, след като на финала в Катар надви досегашния първенец Франция със 7:5 след изпълнение на дузпи, предава Sportal.bg.

Спечелилият си божествен статут Лионел Меси изпълни най-голямата мечта в живота си. Той реализира два гола в този епичен финал, но изумителният Килиан Мбапе беше напът да донесе втора поредна титла на “петлите”, след като наниза хеттрик.

Аржентинците дръпнаха с 2:0 след попадение на Меси от наказателен удар в 23-тата минута и на Анхел Ди Мария в 36-ата. Дълго време французите бяха фигуранти, но за ужас на съперника в 80-ата Мбапе намали от дузпа, а минута по-късно изравни. Финалът влезе в продължения, в които Меси (109′) реализира отново – за 3:2, но Мбапе пак успя да изравни – от още една дузпа в 118-ата. Отделно и двата тима направиха по няколко сериозни пропуска, които можеха да им донесат трофея още преди дузпите.

Аржентина има още две световни титли от домакинския си мондиал през 1978 година и от този в Мексико осем години по-късно, когато голямата звезда беше Диего Марадона.

Килиан Мбапе направи хеттрик и стана вторият футболист с три гола на финал на Мондиал след англичанина Джеф Хърст през 1966 година. Французинът е най-резултатният в историята на финални мачове с общо четири попадения. Той стана и голмайстор на световното с осем гола.