Дори използването на най-добрите перилни препарати и омекотители не гарантира, че прането ви ще мирише приятно след пране – и мнозина са установили. Ако се случи дрехите ви да миришат доста неприятно дори след пране, има няколко причини за това, а за щастие и решения.
А именно дрехите ще запазят формата и цвета си по-дълго и ще се износват по-бавно, ако ги перете на по-ниски температури. Освен това топлата или студената вода може да се справи с мръсотията също толкова добре, колкото и топлата вода, ако имате добра пералня и перилен препарат.
Само вещи като спално бельо или кърпи трябва да се перат на 90°C за дезинфекция. Всичко останало може да се пере на по-ниски температури.
Твърде много перилен препарат или омекотител
Излишният перилен препарат може да запуши дозатора за перилен препарат и да причини неприятни миризми, а твърде много омекотител затруднява прането на дрехите. Прочетете внимателно дозите, посочени на опаковката, и не забравяйте да използвате мерителна чашка.
Ако нещата ви са много замърсени, използвайте режима за пране или пуснете 2 цикъла.
Използвайте омекотител за всички дрехи
Освен че прави тъканта кадифена, омекотителят улеснява гладенето.
Попиваемостта на тъканта обаче намалява с времето, така че е по-добре да не я използвате за пране на хавлиени кърпи, спортни дрехи или други артикули от микрофибър, еластан или спандекс.
Прекомерно пране на деним
Производителите на деним имат радикално мнение по този въпрос: те съветват да не се пере в пералня, за да се запази цветът за по-дълго време.
Ако не сте готови да следвате тази препоръка, оптималният интервал между две пранета е период от 2 до 6 месеца, в зависимост от това колко често носите дънки и индивидуалните характеристики на тялото ви.
Лоша поддръжка на пералнята
Мръсотия, остатъци от препарати и всичко, което се натрупва в пералнята с времето, рано или късно ще попадне върху дрехите ви, което ще доведе до неприятна миризма и бели петна. За да предотвратите това, следвайте няколко прости правила за поддръжка:
- Изпразвайте машината възможно най-скоро след всяко пране.
- След всяко пране отстранете остатъка от препарата от гумата на вратата.
- Подсушавайте редовно отделението за перилен препарат.
- Веднъж месечно пускайте машината „на празно“ с препарат и оцет за дезинфекция.
Неправилно сушене
Неправилното сушене се отразява неблагоприятно на вашите дрехи, както и неправилното пране. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да избегнете грешки:
- Не използвайте прекалено много автоматичното сушене: така вашите неща се износват и губят цвят по-бързо. Не го използвайте за сухи и чувствителни тъкани.
- Не окачвайте плетени и вълнени дрехи на линията за сушене, тъй като ще загубят формата си. Изсушете ги върху кърпа върху хоризонтална повърхност.
- Преди да закачите, разклатете прането, за да предотвратите намачкване.
ВИЖТЕ ВСИЧКИ ПОСЛЕДНИ НОВИНИ ОТ TOPNOVINI.EU
ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ ВЪВ – FACEBOOK , TWITTER, TELEGRAM , YOUTUBE , И GOOGLE НОВИНИ