Как живеят украинците под руска окупация? - Топ новини

Как живеят украинците под руска окупация?

Близо 8 месеца част от украинската Запорожка област е окупирана от Русия.

Ключовия град Бердянск са напуснали поне половината му жители. Как живеят останалите украинци там – ексклузивен разказ пред  бТВ.

Тя е на 35 години, завършила е журналистика в Софийския университет и живее в Бердянск със семейството си.  бТВ условно нарича жената Оля, защото не смее да разкрие името и лицето си.

„Първите дни хората се събирали в центъра на града с нашия флаг и с думите „Бердянск е Украйна“, нищо повече. Това продължи 1–2 седмици и в един момент на тях им писна и те започнаха да гонят тези митинги. Даже една жена, която организирала този митинг – те са я взели – правили на нея лошо с ток. И после след като я мъчили, тя записа видео – да, аз съм съгласна, че те са дошли тук. Тя има дъщеря и си взе дъщерята и си тръгнали. И в тяхната къща те се нанесли – окупанти – и на тази къща има техния флаг“, разказва Оля.

Приятелите ѝ са разпръснати из цяла Европа. Признава, че и тя би се евакуирала отдавна, ако не бяха възрастните ѝ родители, за които се грижи.

„Градът е празен. Примерно да видиш хора от 20 до 35 години при нас сега то е много рядко. Можеш да ходиш и да те спрат, и да ти проверят телефона. Аз затова имам 2 джиесема – с единия излизам навън, другият ми е с „Телеграм“ канали, където чета новини. През лятото видях, че тези с оръжия – те спирали момчета и им казали да се съблекат. Те проверяват, питат дали имаш някакво отношение към военни, имаш ли татуировки. Имам познат, който имал брада – голямо момче, работи като електротехник. Видели го и го питали: Защо си с брада? – Ми така си ходя. И те го взели в затвор“, продължава разказа си жената.

Бердянск е под руски контрол още от 28 февруари. Ключов град заради стратегическото си положение – между Крим и Мариупол.

В края на март влезе в новините с унищожения от украинците в пристанището руски десантен кораб. А въпреки че в някогашния курорт няма разрушения, заради избягалото население много магазини и услуги са затворени.

„Всеки ден има все по-малко украински стоки. Сега почти всяка стока е от Русия – от хапчета в аптеки до чай. При нас цените са не просто по-високи, а 3-4 пъти по-високи. Примерно обувки за жена стрували 500 гривни, сега – 2000. Имаше дни, когато нямахме ток по 3 дена и готвехме храна навън на огън. Като преди хиляди години. Хората от един вход се събират, взимат някаква голяма тенджера и си готвят“, споделя Оля.

През лятото местните, сред които и нейният съпруг, ловят риба, за да пестят пари. Самата тя е останала без работа и се страхува да изпрати дъщеря си на детска градина.

„Аз не искам да давам своето дете, където има хора с оръжие. Хора, които са останали тук, имат възможност да се учат онлайн в украинско училище. От моите познати 80% така правят. Някои хора дават децата си в училищата, които са отворени, заради пари. Ако дадеш своето дете в тяхното училище, ти плащат 10 000 рубли“, обяснява жената.

За Оля е трудно да произнесе името на нападналия ги съсед, за нея руснаците са „окупаторите“ или просто „те“. За нея т.нар. референдуми за присъединяване към Русия са абсурдна манипулация.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *